Kamera Sony PXW-FX9

Pierwsza kamera Sony PXW-FX9 z pełnoklatkowym przetwornikiem 6K, systemem automatyki ostrości Fast Hybrid Auto Focus (AF) oraz nagrywaniem w zwolnionym tempie.

Sony PXW-FX9 to pierwsza kamera z pełnoklatkowym przetwornikiem 6K

Kamera Sony PXW-FX9 jest wyposażona w technologię przetwarzania koloru oraz dwie bazowe czułości ISO 800/4000 znane z cyfrowej kamery filmowej VENICE. Stanowi doskonałe narzędzie do produkcji filmów dokumentalnych, teledysków, filmów fabularnych oraz do rejestrowania wydarzeń.

Filmowanie z ręki

Zapewnia wszechstronność, mobilność i wydajność charakterystyczne dla modeli do filmowania z ręki FS7. Jest wyposażona w technologię HDR (High Dynamic Range) oraz pełnoklatkowy przetwornik.

Doskonałe narzędzie do produkcji filmów dokumentalnych, teledysków, filmów fabularnych

Przetwornik CMOS 6K dla Sony FX9

Nowo opracowany, pełnoklatkowy przetwornik 6K zapewnia szeroki zakres dynamiki, znakomitą czułość, niski poziom szumów i ponad 15-stopniową tolerancję naświetlenia przy nagrywaniu 4K z 10-bitowym kolorem 4:2:2. Początkowo obsługiwany format to 3840 x 2160; format 4096 x 2160 będzie obsługiwany po aktualizacji.

Pełnoklatkowy przetwornik 6K zapewnia szeroki zakres dynamiki, znakomitą czułość, niski poziom szumów

Full HD z szybkością 120 kl./s można spowolnić 5-krotnie

Nadpróbkowanie realizowane przy użyciu pełnoklatkowego przetwornika 6K pozwala profesjonalistom na tworzenie materiałów filmowych 4K o wysokiej jakości z małą głębią ostrości i imponującym efektem bokeh.

Umożliwia także rejestrowanie materiałów w rozdzielczości Full HD z szybkością 120 kl./s, które można spowolnić nawet 5-krotnie.

FX9 oferuje wyjątkowy 15-stopniowy zakres dynamiki tonalnej, pozwalając na swobodę podczas gradacji kolorów i po.

15-stopniowa dynamika FX-9

Kamera Sony PXW-FX9 oferuje wyjątkowy 15-stopniowy zakres dynamiki tonalnej, pozwalając na swobodę podczas gradacji kolorów. Dlatego operatorzy mogą skoncentrować się na kadrowaniu sceny, aby uchwycić każdy niuans i szczegół. Używają 10-bitowego nagrywania wewnętrznego 4K 4:2:2 lub 16-bitowego zewnętrznego zapisu RAW.

FX9 oferuje wyjątkowy 15-stopniowy zakres dynamiki tonalnej

Podwójna czułość ISO

FX9 jest wyposażony w tę samą technologię przetwarzania koloru oraz dwie bazowe czułości ISO 800/4000, jak kamera VENICE.

 • Podstawowa czułość w Sony FX9 wynosi ISO 800, co zapewnia optymalny zakres dynamiki dla np. filmowania na zewnątrz lub w jasno oświetlonych wnętrzach.
 • Czułość wysoka ISO 4000 przydaje się w warunkach słabego oświetlenia, takich jak sesje wczesnym rankiem czy wieczorem.

Połączenie ISO 800 / 4000 z elektronicznym filtrem Variable ND, zapewnia doskonałą kontrolę w prawie każdym środowisku pracy przy zmieniających się warunkach oświetlenia.

Połączenie ISO 800 i 4000 z elektronicznym filtrem Variable ND, zapewnia doskonałą kontrolę w prawie każdym środowisku pracy

Szybki system AF

Udoskonalony system Fast Hybrid AF z możliwością dostosowania ustawień szybkości przejść AF oraz czułości łączy w sobie dwa rozwiązania:

● pola AF z wykrywaniem fazy, umożliwiające szybkie i dokładne śledzenie obiektów

● pola AF z wykrywaniem kontrastu, gwarantujące wyjątkową dokładność ustawiania ostrości. Dedykowany czujnik AF ma 561 pól wykrywających fazę. Pokrywają one około 94% szerokości i 96% wysokości kadru, co przekłada się na sprawne i dokładne utrzymywanie ostrości nawet na szybko poruszających się obiektach przy zachowaniu małej głębi ostrości.

System Fast Hybrid AF z możliwością dostosowania ustawień szybkości przejść AF oraz czułości

Elektroniczny filtr ND

Model Sony FX9 nawiązuje do wyjątkowej mobilności modeli do filmowania z ręki z serii FS7 i zapewnia twórcom jeszcze większą swobodę działania dzięki elektronicznemu filtrowi ND o zmiennej gęstości. Pozwala to twórcom na uzyskiwanie bardziej kreatywnych efektów oraz na natychmiastowe zmiany poziomu ekspozycji w zależności od otoczenia, nawet gdy kamera jest przenoszona z pomieszczenia na zewnątrz lub podczas filmowania w naturalnych warunkach oświetleniowych. Dzięki rejestrowaniu informacji o stabilizacji obrazu i wykorzystaniu ich w oprogramowaniu Sony Catalyst Browse/Prepare (od grudnia 2019 r.) twórcy treści mogą uzyskiwać niezwykle stabilne obrazy nawet podczas filmowania z ręki.

Dzięki rejestrowaniu informacji o stabilizacji obrazu można uzyskiwać niezwykle stabilne obrazy nawet podczas filmowania z ręki

Wszechstronne rozszerzenia

Kamera FX9 zapewnia szereg funkcji pozwalających na jej personalizację oraz rozbudowę. Obejmują one zgodność z nową serią mikrofonów bezprzewodowych UWP-D, a także z zestawem rozszerzającym XDCA-FX9 z zapisem 4K, a także z akumulatorami Sony z serii BP-GL i BP-FL. Są zgodne z nowo wprowadzonym na rynek obiektywem z mocowaniem typu E FE C 16-35mm T3,1 G, który w wyjątkowy sposób łączy pełną manualną obsługę nagrywania filmów i tryb automatycznego sterowania.

FX9 będzie również współpracować z każdym obiektywem z mocowaniem typu E

Kamera FX9 będzie dostępna pod koniec 2019 roku, a kolejna aktualizacja latem 2020 r.

W zestawie Sony PXW-FX9:

 • Przykrywka korpusu
 • Wizjer
 • Muszla oczna 
 • Pilot na uchwycie
 • Zasilacz sieciowy
 • Ładowarka BC-U1A 
 • Akumulator BP-U35
 • Przewód zasilający (2)
 • Przewód USB 
 • Instrukcja obsługi
 • Gwarancja 24 miesiące PrimeSupport 

DANE OGÓLNE

 • Waga: 2 kg (sam korpus)
 • Wymiary: 146 x 142.5 x 229 mm (korpus bez wystających elementów)
 • Zasilanie: prąd stały 19.5 V
 • Pobór mocy: 35.2 W
 • Temperatura w środowisku pracy: od 0°C do 40°C
 • Temperatura przechowywania: od -20°C do +60°C
 • Czas pracy akumulatora BP-U35: 54 min
 • Mocowanie obiektywu: E-mount